Euroleague, Παναθηναϊκός-Ρεάλ 73-74: Τον «σκότωσε» σε νεκρό χρόνο! - ΕΙΔΗΣΕΙΣ

ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ NEWSKAMATERO

Πέμπτη 28 Μαρτίου 2019

Euroleague, Παναθηναϊκός-Ρεάλ 73-74: Τον «σκότωσε» σε νεκρό χρόνο!

Ο Ρούντι Φερνάντεθ με απίθανο buzzer beater με το ένα χέρι έδωσε τη νίκη στην Ρεάλ και στέρησε από τον ΠΑΟ τη δυνατότητα να προκριθεί από σήμερα στα πλέι οφς της Euroleague - Οι πράσινοι στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκαν ακόμη και με 18 πόντους, αλλά δεν άντεξαν στο φινάλε

Η Ρεάλ με τρεις πόντους του Ταβάρες προηγήθηκε στα πρώτα δευερόλεπτα με 0-3, για να δεχθεί στο επόμενο τρίλεπτο ένα σερί 10-0 από τον φουριόζο Παναθηναϊκού, ενώ με γκολ-φάουλ του Παπαγιάννη το σκορ πήγε στο 14-6 στο 4'! Οι πράσινοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και με νέο καλάθι και φάουλ του Παπαγιάννη το σκορ πήγε στο 17-6 με τον Λάσο να ζητά εσπευσμένα τάιμ άουτ! Η κατάσταση όμως δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τον Παναθηναϊκό προηγείται 22-8 στο 7' και να κλείνει την πρώτη περίοδο με το εκπληκτικό 32-14!!!

Οι Ισπανοί με την έναρξη τςη Β' περιόδου προσπάθησαν να πιέσουν και μείωσαν σε 35-24, αλλά με πρωταγωνιστή τον εκπληκτικό Καλάθη ο ΠΑΟ ξέφυγε και πάλι με 42-28 στο 18', για να κλείσει το ημίχρονο στο 45-33.

Το πρώτο τρίλεπτο της Γ' περιόδου όμως εξελίχθηκε σε προσωπικό σόου του Σέρχιο Γιουλ με τον αρχηγό της Ρεάλ να πετυχαίνει 8 σερί πόντους (2/2 τρίποντα) μειώνοντας σε 50-44 κι αναγκάζοντας τον Πιτίνο να καλέσει τάιμ άουτ. Το σκορ κόλλησε για ένα δίλεπτο 54-46, με την Ρεάλ να πληγώνει τον ΠΑΟ με τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ για να μειώσει κι άλλο ο Ράντολφ διαμορφώνοντας το 54-49 στο 27'45''. Εκεί τη λύση έδωσε αρχικά ο Βουγιούκας με ένα κρίσιμο καλάθι, το οποίο ακολούθησε ένα μεγάλο τρίποντο από τον Λάνγκφορντ. Στην τελευταία επίθεση όμως ο ΠΑΟ δεν βρήκε στόχο και ο Γιούστα με buzzer beater διαμόρφωσε το 59-53...

Το πρώτο καλάθι της 3ης περιόδου ήρθε από τον Λάνγκφορντ και ήταν τρίποντο, ωστόσο με τρίποντο απάντησε και ο Τόμκινς για το 62-56. Οι Ισπανοί αν και συνέχισαν να παίρνουν τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν γενικά άστοχοι έξω από τα 6.75 και ο ΠΑΟ με ένα μικρό σερί 5-0 ξέφυγε 67-56 στο 33'30''. Με γκολ φάουλ του Τόμας ο ΠΑΟ προηγήθηκε 71-60, για να μείνει απόντος στο επόμενο δίλεπτο και η Ρεάλ να τρέξει ένα σερί 0-7 έχοντας μάλιστα και 2 βολές με τον Αγιόν! Ο ΠΑΟ έχασε και την επόμενη επίθεση, η Ρεάλ έχασε δύο τρίποντα με τον Ταβάρες να παίρνει ένα ακόμη επιθετικό ριμπάουντ και με 1/2 βολές μείωσε σε 71-70 στο 1'15'' πριν το τέλος για να σκοράρει ο Λάνγκφορντ (73-70) στο 55''.Ο Ράντολφ κέρδισε βολές αλλά είχε 1/2 (73-71) με τον Ταβάρες να κάνει επιθετικό φάουλ στον Παπαγιάννη, ο οποίος είχε 0/2 (!), ενώ ο Καλάθης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο ΠΑΟ έκανε τραγική επίθεση και η Ρεάλ έχει την κατοχή 20'' πριν το φινάλε!

Ο ΠΑΟ έπαιξε εξαιρετική άμυνα ωστόσο δέκατα πριν το φινάλε ο Ρούντι με απίθανο τρίποντο (με το ένα χέρι) διαμόρφωσε το τελικό 73-74 δίνοντας τη νίκη στην Ρεάλ!